"אובדן הבת לאמה, האם לביתה, היא תמצית הטרגדיה הנשית"  (אדריאן ריץ - ילוד אישה)

יחסי אמהות בנות הינם מערכת היחסים הבסיסית והמרכזית ביותר בחיים של נשים. כולנו בנות לאימהות, וחלקנו גם אימהות לבנות. לפיכך אובדן אם בכול שלב בחייה של הבת הינו טראומה שיש לה השלכות מתמשכות לכול חייה של האישה. ב-2004 הקמתי את עמותת אמהות ללא אמהות בכדי לעלות נושא חשוב זה למודעות ולתת מענה טיפולי שלא היה קיים בנושא חשוב זה.

התהליכים האישיים והקבוצתיים שאני מעבירה, הם מסע אישי בתוך מרחב בטוח מוגן שבו נשים יכולות לחקור ולהתמודד עם חיים בצל האובדן. הנתיב שאנו יוצרות במסע הוא נתיב שמאפשר לתת מקום, לכבד את מה שאין, אך גם להסתכל בעיניים לאותה ילדה-נערה-אישה שהיא אנחנו ולבדוק מה היא צריכה? למה היא זקוקה? מה יעזור לה להירפא?
 

המסע האישי והקבוצתי עוסק בבקשות שלנו מהחיים. בקבוצה הנשים מהוות עדות אחת עבור השנייה. עדות שמעניקה כבוד והקשבה לסיפור המיוחד של כל אחת. כל אחת נוגעת בעצמה ונפגשת עם אבדנה, כאבה, חסריה, כמיהותיה ומגוון רגשותיה, אך גם מוצאת את כוחה ועצמתה.
 

הכיוון הוא לאפשר לכל אישה ליצור רצף אינטגרטיבי של סיפור חייה, כדי לאפשר לה להיות היא עצמה - אישה שלמה עבור עצמה ועבור אהוביה. התהליך שעוברות הנשים במפגש הוא תהליך של הגדרה – נתינת שם ועוגן לחוויה. הגדרה במילים את החוויות והרגשות ובכך ארגון שלהן. כמו כן ניתנת להם האפשרות לחוות לא רק דרך המילים אלא לאפשר לגוף לדבר,לזכור ולהחלים.

שושנית הקימה את עמותתת אמהות ללא אמהות לפני 10 שנים, ומנהלת אותה עד היום. לאתר של העמותה לחץ כאן

מן האין אל היש - תהליך מרפא לנשים שאיבדו את אמהותיהן

שיר עצוב 

מילים: יהונתן גפן


לענת יש שערות שחורות שחורות 
כמו לאמא 
ויש לה עיניים חומות מאירות 
וצחוק מתגלגל בהמון חצרות 
כמו לאמא. 
לענת - לפעמים - יש על לחי דמעות 
כמו של אמא. 
ואלפי סיפורים, אגדות ושירים 
כמו לאמא, 
מילים של שמחה, חברות, חברים, 
כמו לאמא. 

אך לכל הילדים יש אימהות, 
ורק לענת 
אין אמא.

לפרטים על קבוצות העבודה לנשים שאיבדו את אימן ולטיפולים פרטניים בנושא האובדן, התקשרי 054-4425856,
או השאירי פרטים בטופס ואחזור בהקדם.

 
שושנית.
בגיל שנה ושמונה איבדתי את אימי. בגיל 28 אחרי שילדתי את בני הבכור, הכאב והאבל על מות אימי צפו ועלו כפי שלא עלו מעולם קודם. בעקבות החוויה המטלטלת והבנת הקשר שבין הלידה וחווית האבדן, הקמתי את עמותת אימהות ללא אמהות. זאת הייתה הפעם הראשונה שמישהו בישראל התייחס לקשר בין האובדן הלא מעובד של נשים וחוויות הלידה. מאז ובמשך יותר מעשר שנים עבדתי עם מאות נשים שחוו אובדן אם בקבוצות ובאופן פרטני. במהלך העבודה אנחנו לומדות לעבד ולקבל את האבדן ולבחור מחדש בחיים. 
ראיון על עמותת אמהות ללא אמהות בתכניתה של ציפי גון גרוס - ספרים רבותי ספרים